Cik maksā mēbeļu restaurācija?

Vai mēbeles restaurēt ir dārgi?

Palikusi atmiņā, kādas kundzes, kuras vecāku mēbeles bija zaudējušas sākotnējo svaigumu, teiktais - „Nē nav nemaz tik dārgi - jāatjauno jau tikai reizi simts gados”.

Mēbeles restaurācijas izmaksas nav atkarīgas no tā, vai tas ir skapis, kumode vai galds, bet no veicamo darbu apjoma.

Svarīgi zināt, kādi ir novēršamie defekti - parasti, labāk viens liels defekts nekā desmit sīki, no kāda materiāla ir mēbele - ozola, oša mēbeles vieglāk atjaunot, vai finierēta vai masīva koka (ja finierēta vai nav daudz defektu-izrāvumi vai atlīmējies finierējums). Jāzina kāda ir iepriekšējā apdare (sliktāk, ja kāds ir neakurāti pārlakojis vai nokrāsojis ar kādu sintētisku apdares materiālu). Vai nav ķirmju bojājumi, notrupējušas kāju apakšdaļas, grauzēju bojājumi. Grūti labojami ir suņu zobu un kaķu nagu bojājumi. Vai jālabo atvilktņu vadotnes (pārāk izdilušas - atvilktnes ļoti grūti iestumjas). Vai mēbelei netrūkst furnitūra, it īpaši dekoratīvā (rokturīši, nosegplāksnes). Dekoratīvo rokturīšu kopiju izgatavošana izmaksā apm. 15,- EUR.

Jāzina, jūsu personiskās vēlmes, vai mēbelei var palikt kādi nenozīmīgi sīki defekti (tādā veidā pasvītrojot mēbeles vecumu un autentiskumu) vai nepieciešams un cik rūpīgi iztīrīt mēbeles iekšpusi (iekšējās virsmas sastāda lielāku laukumu nekā ārējās). Jāzina, kādos apstākļos Jūs plānojat ekspluatēt mēbeli (virtuvē, guļamistabā vai varbūt viņa glabāsies neapkurinātā vasaras mājā)

Ja jums, būtu iespēja uz e-pastu ( juris@mebelurestaurators.lv) atsūtīt mēbeles fotogrāfiju, izmaksas varētu mēģināt noteikt jau ar kaut kādu precizitāti.

Divdurvju 20 gs. 20-to gadu ozolkoka skapja restaurācijas izmaksas varētu būt robežās no 150 līdz 400 EUR.

Kumode - no 150 līdz 500 EUR.

Bufete - no 250 līdz 650 EUR.

Ēdamgalds - no 160 līdz 400 EUR.

Ēdamgalda krēsls bez atsperēm - no 70 līdz 150 EUR.

Ļoti darbietilpīga mēbeļu pulēšana ar šellakas politūru

Antikvāru mīksto mēbeļu tapsēšana

Iesākumā ir svarīgi noskaidrot, pēc kādas tehnoloģijas tās ir tapsētas.

Līdz 20gs. 50-tajiem gadiem pamatā visas mīkstās mēbeles tika šņorētas no stingrām, pamatīgām atsperēm ar linu-kaņepāju vai citu izturīgu auklu un polsterēja ar jūras zāli, zirgu astriem.

Pēc Otrā pasaules kara Padomju Latvijā polsterēšanai izmantoja arī salīdzinoši nekvalitatīvus materiālus - iepakojuma skaidas, liepu lūki, pakulas u.c.

Viena no pazīmēm, ka mēbele ir šņorēta ir matrača, krēsla vai sofas apakšpusē redzams maisa audums. Mūsdienu mēbelēm, kuras ir veidotas uz atsperu blokiem apakšpusē būs saplāksnis (finieris) vai preskartons.

Mūsu darbnīcā šņorētās mēbeles tiek tapsētas pēc vecajām tehnoloģijām. Pamatā strādājam ar jūras zāli un dažkārt ar zirgu astriem. Iepakojuma skaidas un pakulas neizmantojam. Ja jūs griežaties pie cita meistara, noteikti pajautājiet ar kādiem materiāliem viņš strādā. Parasti izmanto jūras zāli, no esošās mēbeles to pēc vajadzības papildinot.

Šņorēto mēbeļu tapsēšana ir samērā padārgs pakalpojums, nevis tāpēc ka meistari, kas to var izdarīt ir uz pirkstiem skaitāmi, bet tāpēc, ka tas prasa ilgstošu un rūpīgu darbu.

Krēsla uz četrām vai piecām atsperēm tapsēšana varētu izmaksāt 90 līdz 120 EUR

Krēsla ar roku balstiem - 140 līdz 200 EUR

Vienkāršas sofas tapsēšana - 230 līdz 320 EUR

Klubdīvāna tapsēšanas izmaksas ir ļoti atkarīgas no roku balstu un atzveltnes stāvokļa - 320 līdz 600 EUR

Gultas matrača (piem. 90cm) pārsiešana - 180 līdz 210 EUR

Minētajās izmaksās ir jau ietverta iekšējo materiālu cena un pieņemts, ka atsperojums sēžamai (guļamai) daļai tiek veidots pilnīgi no jauna.

Izmaksas, gadījumos, ja nepieciešams tikai nomainīt audumu, neredzot mēbeli ļoti grūti noteikt.

 Juris Kraulis 

Populārāko tapsēšanas darbu cenrādis ar attēliem. pdf.