Krēsla sēdekļa pīšana

Krēsla sēdekļa pīšana

Krēsla sēdekļa pīšana ir praktizēta gadsimtiem ilgi, un ir joprojām aktuāla šodien, to praktizē visā pasaulē. Līdzīgus pinumus pazīst jau no senās Ēģiptes laikiem. Faraona Tutanhamona apbedījumos atrasti analogi pinumi un tie ir datējami ap 1320. gadu p.m.e. Ļoti bieži šādi pinumi tika izmantoti 18. gs.otrajā pusē. Lielākajai daļai vīnes krēslu 19. gs. sēdekļi tika noformēti tieši šādā veidā. Ērts sēdēšanai, praktisks un ilgmūžīgs ir īpašības, kas veicināja krēslu pinumu popularitāti.

Vīnes krēsls ar pītu sēdekli


Visbiežāk tiek izmantots viens un tas pats tradicionālais pinuma raksts, kuru veido divas klūdziņas vertikāli, divas klūdziņas horizontāli un pa vienai diagonālei katrā virzienā, veidojot skaistu astoņstūrīšu ornamentu. Tas arī ir konstruktīvi visnoturīgākais risinājums, pārējie raksti visbiežāk tiek veidoti, izlaižot kādu klūdziņu.

Paņēmieni un materiāli nav daudz mainījusies visos gados, un ir nepieciešami tikai daži vienkārši instrumenti, lai labotu krēslu sēdekļus. Krēsla sēdekļa pīšanu var apgūt gandrīz ikviens.

Rotangpalmas klūdziņa

Krēslu sēdekļu pīšanai izmanto spīdīgu, plakanu, nomizotu klūdziņu no Āzijas tropu palmu dzimtas ložņājošas liānas - rotangpalmas (no ģints Calamus) stumbra.

Ģintī Calamus Ir simtiem sugu, bet tikai dažas ir piemērotas, lai izgatavotu nepieciešamo augstas kvalitātes klūdziņu sēdekļu pīšanai. Rotangpalmas aug galvenokārt Tālo Austrumu, tropu pasaules zonās, piemēram, Dienvidaustrumu Āzijā, tostarp Sumatrā un Malaizijā, Ķīnā, Singapūrā un Honkongā.

Rotangpalmas var izaugt ļoti garas - līdz pat līdz 200 m ar stumbra diametru 1 līdz 3 cm. Tās ir ar asiem ērkšķiem, un tās vijas pa citiem džungļu kokiem izlokoties līdz to galotnēm.

Kātiem ir vienāds diametrs, kas ļauj tos izmantot krēslu sēdekļu pīšanā un pīto mēbeļu izgatavošanā. Materiāla sagatavošanu galvenokārt veic Singapūrā un Honkongā, lai gan ir arī daži apstrādes centri Eiropā.

Latvijā ir veikti mēģinājumi aizstāt rotangpalmu ar dažādām cita materiāla klūdziņām, bet cik zinu visi ir beigušies neveiksmīgi - ar kritiski vāju kalpošanas laiku.

Pīšanas izmaksas

Mēs darbnīcā veicam pinumu atjaunošanu tikai ar augstas kvalitātes rotangpalmas klūdziņu un pakalpojuma cenu ver jebkurš pasūtītājs pats aprēķināt. Jāsaskaita visi caurumi pa pinuma perimetru un jāsareizina ar 1,00 EUR/gab. Visbiežāk krēsla sēdītes pinumam ir no 80 līdz 100 caurumiem pa perimetru, tātad pīšana ieskaitot materiālu un darbu kopā – attiecīgi 80,- līdz 100,- EUR, precīzi saskaitot iegūstam precīzu cenu.

Izklausās padārgi, bet apmēram 30% ir materiāla cena. Lai gan pati pīšana nav sarežģīta, bet ļoti laikietilpīga.

Var arī paša spēkiem

Pinumu iespējams atjaunot arī ar paša spēkiem. Un ļoti ticams, ka mājamatniekam, kuram ir pietiekoši daudz pacietības izdodas kvalitatīvi uzpīt, tikai jārēķinās ar lielu laika patēriņu un samērā sarežģītu materiālu sagādi, jo atbilstošu Rotangpalmas klūdziņu Latvijā nevarēs iegādāties. 

 Krēsla pīšana 1. solis Krēsla pīšana 2. solis 

Krēsla pīšana 3. solis  Krēsla pīšana 4. solis 

Krēsla pīšana 5. solis Krēsla pīšana 6. solis

Krēsla pīšana nobeigums

Krēsls ar pītu sēdīti krēsla sēdītes pīšana 1 krēsla sēdekļa pīšana 2 krēsla sēdekļa pīšana 3 krēsla sēdekļa pīšana 4 krēsls ar rotanga pinumu krēsls ar rotangpalmas pinumu rotanga pinums Tonets šūpuļkrēsls Vīnes šūpuļkrēsls Krēsli ar rotanga pinumu Krēsli ar rotanga pinumu bojāts Krēsls ar pinumu Krēsls ar pinumu rotangs